Jeep Crew Chief 715 -pojazd przygotowany na Moab 2016

Jeep Crew Chief 715

Jeep? Crew Chief 715 Concept
Jeep? Crew Chief 715 Concept

Crew Chief 715 w bezpośredni sposób nawiązuje do legendarnych pojazdów militarnych, a w szczególności do modelu Kaiser M715, który był produkowany w latach 1967-69. Zaprezentowany w Moab Jeep bazuje na długim, czterodrzwiowym Wranglerze, przy czym został on odpowiednio zmodyfikowany. Przede wszystkim pojazd jest dłuższy od oryginału, a w miejscu, w którym zwykle znajduje się część bagażowa wylądowała pięciostopowa paka, na klapie której ulokowano historyczne logo Jeepa.

Jeep? Crew Chief 715 Concept
Jeep? Crew Chief 715 Concept

Zarówno z przodu, jak i z tyłu zamontowano solidne, stalowe zderzaki z wyciągarkami firmy WARN. Front pojazdu również został mocno zmodyfikowany i upodobnił się do modelu sprzed lat. Nadwozie pokryto matowym lakierem o barwie określanej przez producenta jako Tactical Green. Wybór koloru karoserii nie jest przypadkowy i wyraźnie nawiązuje do pojazdów militarnych. Część pasażerką przykryła brezentowa opończa wojskowa.

Jeep? Crew Chief 715 Concept
Jeep? Crew Chief 715 Concept

Środek pojazdu zasadniczo pozostał bez zmian. W kabinie znajdziemy m.in. kokpit Wranglera, skórzane fotele kubełkowe ze wstawkami z płótna oraz centralnie umieszczony kompas nawigacyjny z szeregiem czerwonych przełączników blokad dyferencjałów. 

Jeep? Crew Chief 715 Concept
Jeep? Crew Chief 715 Concept

Crew Chief 715 napędzany jest przez 3,6-litrowy silnik Pentastar V6 współpracujący z pięciobiegową automatyczną transmisją. Powietrze do jednostki silnikowej trafia z zewnątrz przez zmodyfikowany dolot. Przebudowie poddano także zawieszenie ? na osiach przednich i tylnych znalazły się Dany 60. Wykonano także lift (+4 cale) i zamontowano amortyzatory Jeep Performance Parts/Fox 2.0 z dodatkowym zbiornikiem. Pojazd obuto w 20-calowe, aluminiowe felgi z beadlockami oraz opony STA Military Tires NDT w rozmiarze 8,25-20 (39,5 cala). 

Jeep? Crew Chief 715 Concept
Jeep? Crew Chief 715 Concept

Pierwsza edycja Jeep Easter Safari odbyła się w 1967 roku i była jednodniowym przedsięwzięciem zorganizowanym przez miejscowych przedsiębiorców ? Moab Chamber of Commerce. Obecnie impreza trwa aż dziewięć dni, w trakcie których odbywają się liczne prezentacje, wystawy, rekreacyjne jazdy w terenie oraz konkurencje. 

Jeep? Crew Chief 715 Concept
Jeep? Crew Chief 715 Concept

Od 2002 roku firma Mopar ? nadworny tuner Jeepa ? specjalnie na amerykański zlot przygotowuje pojazdy koncepcyjne. W tym roku podczas Easter Jeep Safari zaprezentowano siedem niezwykłych modeli. W pojazdach wyraźnie widać nawiązanie do historii Jeepa. I nie mogło być inaczej, gdyż właśnie w tym roku przypada 75. rocznica powstania amerykańskiej marki. 

Wśród zaprezentowanych modeli znalazł się: Crew Chief 715 wzorowany na Gladiatorze (wojskowym pickupie), Shortcut inspirowany klasycznym CJ-5, Renegade Commander nadający ton na szlaku, Comanche nawiązujący do linii użytkowych modeli, FC 150 z historyczną kabiną pojazdu dostawczego Jeepa z przełomu lat 50. i 60., a także Trailcat z potężnym silnikiem Hellcat i Trailstorm o ponadprzeciętnych parametrach terenowych. Ta oryginalna siódemka zmodyfikowana przez firmę Jeep Mopar Performance Parts została stworzona do podjęcia najtrudniejszych szlaków i wykraczania poza utarte schematy. ? podsumował  Pietro Gorlier, szef Mopara. 

 

Autor: Grzegorz Surowiec