Opony terenowe MT- opis modeli

 

Wielu z nas startując w rajdach czy jadąc na wyprawy, zastanawia się nad doborem właściwego ogumienia do swojego samochodu. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste zadanie, mimo sporej oferty rynkowej.  

Jeep opony MT
Jeep opony typu MT o różnym wzorze bieżnika 

Opony MT

Opony MT (mud terrain) są przeznaczone do poruszania się w trudnych warunkach terenowych. Posiadają otwarty bieżnik i duże, szeroko rozstawione klocki o szerokości 2-6 cm, przez co są łatwo rozpoznawalne wśród innych produktów. Jeszcze w latach osiemdziesiątych dominowały wąskie gumy o wysokim profilu, takie jak  Michelin XCL i XZL, później zaczęła się trwająca do dziś moda na opony o szerokim bieżniku. Poprawiają one prześwit samochodu, a także jednostkowy nacisk na podłoże. Najbardziej popularne są gumy w rozmiarze 32-35 cali, o szerokości bieżnika 11-12,5 cala. Oczywiście nie ma reguły w tym zakresie i wszystko zależy od właściciela pojazdu i możliwości technicznych zastosowanej modyfikacji zawieszenia.  

Jeep opony MT
Jeep opona Silvertone MT-117 

Rodzaje opon 

Opony różnią się pomiędzy sobą strukturą wewnętrzną, ilością warstw i rodzajem osnowy. Ze względu na rodzaj budowy wewnętrznej gumy dzielimy na radialne (nici karkasu ułożone radialnie tworzą układ poprzeczny) i diagonalne (nici karkasu ustawione są skośnie). Jedne i drugie rozwiązania są dostępne z takim samym kształtem bieżnika, np. amerykański Mickey Thomson Baja Claw dostępny w wersji Radial i Bias, lub bardziej znany w Europie model Yokohama Geolandar MT. Na co dzień częściej spotykamy opony z opasaniem radialnym ? najlepiej sprawdzające się podczas jazdy w regularnych warunkach. Natomiast opony z opasaniem diagonalnym znajdują częstsze zastosowanie podczas specjalnych warunków eksploatacyjnych. Po zmniejszeniu ciśnienia opony do 1,0 atmosfery opona diagonalna zdecydowanie łatwiej się układa, odchyla na boki, tworząc szerszą, a jednocześnie większą powierzchnię przyczepności do podłoża.  

Ze względu na rodzaj bieżnika opony dzielimy na trzy grupy: otwarte, zwarte i zwarte z lamelami.

Jeszcze inny kształt bieżnika ma opona kierunkowa, np. Yokohama Geolandar MT. Takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w trudnym błotnistym terenie. 

Jeep opony MT
Jeep opona Yokohama MT

Do grupy otwartych zaliczymy sławnego na rynku europejskim Simexa oraz często spotykanego za oceanem Super Swampera LTB. Opony tego typu znajdują zastosowanie w terenie gliniastym, gdyż nie zalepiają się błotem i zdecydowanie lepiej się z niego oczyszczają. Do zwartych rozwiązań, przeznaczonych również na drogi, zaliczyć możemy Hankook Dynapro MT i BFGoodrich Mud Terrain T/A. Najbardziej uniwersalne będą konstrukcje z lamelami, np. GoodYear Duratrac oraz kultowy Dick Cepek Crusher. 

Rozmiary 

Do określenia rozmiaru opony stosuje się metodę metryczno-calową. Szerokość bieżnika podawana jest w milimetrach, profil w procentach, a średnica felgi w calach. W przypadku opon MT często stosuje się tylko jednostki calowe (szerokość bieżnika, profil opony i średnica felgi). Bywa też, że producenci podają obydwa rozmiary, jednak często wielkość opony oferowanej przez jednego producenta różni się od tej oferowanej przez drugiego. Dzieje się tak dlatego, że specyfika kształtu bieżnika uniemożliwia precyzyjne określenie wielkości. Przypomnijmy ?  bieżnik, a właściwie klocki bieżnika nie mają jednakowych rozmiarów i nieznacznie różnią się między sobą, co zapobiega powstawaniu stałych cykli obrotu opony, które mogłyby niekorzystnie wpływać na pracę samej opony i całego pojazdu. Przykładowo: model 33/12,5 R15 Goodyear Duratrac ma 32,8 cala średnicy i 12,5 cala szerokości, natomiast Mickey Thomson Baja Claw TTC Radial ma 32,7 cala średnicy i 12,1 cala szerokości. A więc nieznacznie szerszy jest GoodYear! W innych modelach różnice te mogą być jeszcze większe. Aby poprawnie dobrać rozmiar opony, najlepiej sięgnąć po kartę produktową producenta, w której podane są dokładne rozmiary. 

Jeep opony MT
Jeep opon`Hankook Dynapro MT

Interco 

Opony tej bardzo popularnej za oceanem marki są w Polsce zupełnie nieznane. A szkoda, bo Interco oferuje ponad 10 modeli  z grupy MT, począwszy od Iroka czy Narrow (o otwartym bieżniku), poprzez kierunkowego TSL Boggera czy bardziej uniwersalnego Thornbird lub TRXUS-a. Przy tym gumy oferowane są w ?wąskich? rozmiarach z przeznaczeniem dla bliźniaczych kół pickupów, np. model Narrow. W przypadku modelu LTB Interco daje możliwość założenia giganta w rozmiarze 47/17 R17 lub modelu TSL SA i 20-calowych felg rozmiaru 43/14,5 R20. Takie cuda tylko w Interco. 

 

Jeep opony MT
Jeep opony MT

Z myślą o zawodnikach startujących w rajdach powstają wzmocnione wersje seryjnej oferty, m.in. modelu IROK, przeznaczonego do jazdy po skałach. Od seryjnego modelu wyróżnia go wzmocniona struktura karkasu. IROK jako jedyna opona na świecie występuje z opasaniem diagonalnym w rozmiarach 37 i 42 cale na felgi 15, 16 i 17 cali. Dla zawodników opracowany został tez model TRXUS MT w rozmiarze 37/17 R17. Wadą tych opon jest jednak cena ? ponad 500 euro za sztukę.  

Jeep opony MT
Jeep opona Toyo MT

 

Opony na Dakar 

Zgodnie z przepisami FIA zawodnik może używać tylko jednego rodzaju ogumienia. Powszechnie stosowane opony BFGoodrich G1 i G2 zastępuje obecnie model Michelin All Terrain ? używany m.in. na ubiegłorocznym Rajdzie Dakar w Toyotach Over Drive w rozmiarze 245/80 R16.   

Autor Grzegorz Surowiec 

Jeep opony MT
Jeep opony MT

Opony terenowe typu MT

Logo, strona internetowa Producent Modele
bfgoodrichtires.com BFGoodrich Mud Terain A/T KM

Mud Terain A/T KM2

Krawler A/T KM

coopertire.com Cooper Discoverer STT       

Discoverer S/T

dickcepek.com Dick Cepek Crusher

Mud Country

falkentire.com Falken Wildpeak MT
generaltire.com,  General Grabber

Grabber MT

goodyear.com,  GoodYear Wrangler MT/R ? With KEVLAR

Duratrac

gtradial.com GT Radial MT

Savero MT

Adventuro MT

hankookopony.eu Hankook Dynapro RT-03
intercotire.com Interco Tire SS-M16

original Swamper 

Irok, Irok ND

LTB

Narrow S.S. 

SSR

TSL Bias

TRXUS STS

TSL BOGGER

TSL Radial

TSL XS 

TSL Thornbird

kumhousa.com Kumho Road Venture MT KL71
mastercrafttires.com Mastercraft Courser MXT
maxxis.com Maxxis Bighorn MT-762

Trepador M8060

Trepador Competition M8060

Creepy Crawler M8090

Creepy

Buckshot Mudder MT-754

Bravo Series MT-753

mickeythompsontires.com Mickey Thomson Baja MTZ Radial

Baja Claw TTC Radial

Baja Claw Bias

Baja Claw Bias TTC

nexentireusa.com Nexex MT
nittotire.com Nitto Mud Grappler

Trail Grappler

procompusa.com Procomp Xtreme M/T

Xtreme MT2

Xterrain

gtradial-us.com Savero  
silverstone.com.my Silverstone MT 117 Xtreme

MT 117 Sport

MT 117 EX

simextyres.co.nz Simex Extreme Trekker

Jungle Trraker 2

Centipede MT

toyotires.com Toyo Toyo OP MT
yokohama-online.pl Yokohama Geolandar MT G001

Geolandar MT G003