Druga wojna światowa zdecydowała o nowej formule prowadzenia działań zbrojnych. Przypomnijmy sobie wcześniejszą pierwszą wojnę i wielokilometrowe okopy. Wówczas stratedzy, za efektywną metodę prowadzenia działań ma froncie, uznali wojnę pozycyjną. Z historii pamiętamy te wielokrotne, nieudolne próby zdobycia dominacji. Nigdy ataki z okopów nie przynosiły rezultatu, ale uparcie je powtarzano, doprowadzając do śmierci milionów żołnierzy. Druga wojna przyniosła Blitzkrieg (wojna błyskawiczna).
Oznaczało to konieczność wprowadzenia gigantycznej ilości sprzętu transportowego. Nie wystarczyły ciężarówki i czołgi, które nie zawsze radziły sobie na froncie. Potrzebne były lekkie i zwinne pojazdy wielozadaniowe. To właśnie początki Jeepa. Obok niego pojawił się niemiecki Kubelwagen, czy radziecki GAZ. O Willysie, który był w czasie II Wojny, obecny na wszystkich frontach, już pisaliśmy.
Teraz pora na kolejne konflikty w których uczestniczyli Amerykanie. Mowa tu o wojnie w Korei na początku lat 50-tych XX wieku, oraz w latach 60-tych i 70-tych XX wieku w Vietnamie. Armia amerykańska ponownie potrzebowała niezawodnych wielozadaniowych samochodów. Znów zwrócono się do zakładów Willys-Overland. W 1950 roku powstaje konstrukcja Willys M38. Jest to zmodyfikowana wersja Willysa MB, który wygrał II Wojnę. Poprawki dotyczą rozwiązań poprawiających funkcjonalność i adaptację do warunków Koreańskich. Niestety oznaczało to zwiększenie masy, co stanowiło kłopot dla 60 KM silnika. W ciągu trzech lat, wyprodukowano 45473 egzemplarze. W modelu M38 pojawiło się, pierwszy raz pierwszy, siedem pionowych szczelin grilla. Ten element do dziś jest znakiem rozpoznawczym Jeepa. Kolejnym modelem wojskowego Jeepa Był wprowadzony do produkcji w 1952 Willys M38A1. Zastosowano w nim większy 72 konny silnik Hurricane, co skutkowało koniecznością przeprofilowania pokrywy silnika. Zwiększyło się też nieco nadwozie i rozstaw osi. Od tego Willysa pochodzi wersja cywilna Jeep CJ5. Do końca produkcji w 1958 roku powstało 80290 sztuk M38A1. Oba Modele były wykorzystywane zarówno w Korei jak i Wietnamie. Pojawiły się też modele M151, M422, oraz ich modyfikacje, zwyczajowo nazywane Jeepami, ale to już były zupełnie inne konstrukcje.