Elektryfikacja i innowacyjny program szkoleniowy w zakładzie FCA w Melfi

Elektryfikacja i innowacyjny program szkoleniowy: zakład FCA w Melfi przygotowuje się do uruchomienia produkcji nowego modelu Jeep? Compass na rynek europejski, również w wersji z napędem hybrydowym typu plug-in

FCA kontynuuje proces elektryfikacji modeli dostępnych w ofercie: w fabryce w Melfi (region Basilicata), która obchodzi w tym roku 25. rocznicę swojej działalności, rozpoczęto pierwsze testy nowej linii produkcyjnej Jeepa Compass – również w wersji z napędem hybrydowym typu plug-in.
Dumą fabryki w Melfi są warsztaty prowadzone na liniach symulacyjnych w ramach ?Plant Academy” – innowacyjnej przestrzeni szkoleniowej, która rozwija kreatywność oraz umiejętności pracowników na rzecz realizacji strategii elektryfikacji FCA oraz umożliwia dzielenie się najlepszymi praktykami z innymi zakładami FCA.
W pierwszym kwartale przyszłego roku w zakładzie w Melfi rozpocznie się produkcja Jeepa Compassa, a następnie jego wersji z napędem hybrydowym typu plug-in. Ta ostatnia jest przewidziana również dla modelu Renegade. Umożliwi to jeszcze szybszą reakcję na rosnące zapotrzebowanie w Europie na ten typ zasilania.
Jest to kolejny krok realizowany w ramach planu inwestycyjnego FCA we Włoszech na lata 2019-2021, który ogłoszono w listopadzie zeszłego roku w kontekście przyszłych wyzwań rynkowych. Jest on częścią szerszej strategii, która przewiduje objęcie procesem elektryfikacji modeli z oferty FCA zgodnie z wytycznymi poszczególnych marek. Wszelkie działania związane z mobilnością elektryczną będą koordynowane przez stworzony Dział e-Mobility.
Poprzez wprowadzenie na rynek wersji z napędem hybrydowym typu plug-in, Compass ma szansę pobić rekord z 2018 r., kiedy to w regionie EMEA zostało zarejestrowanych ponad 78 tys. nowych samochodów tego modelu. Wynik ten uczynił z Compassa najlepiej sprzedającym się modelem Jeepa w Europie.

Obchody 25. rocznicy powstania fabryki w Melfi oraz przeprowadzenia pierwszych testów w ramach montażu nowej linii produkcyjnej modelu Jeep Compass z przeznaczeniem na rynek europejski, stanowi symboliczny pomost łączący przeszłość z przyszłością. Rosnący sukces tego modelu, produkowanego na rynek europejski początkowo w Meksyku, zdecydował o uruchomieniu jego produkcji, także w wersji z napędem hybrydowym typu plug-in, we włoskim zakładzie w Melfi (region Basilicata). Od 1994 r. z linii produkcyjnych tej fabryki wyjechało ponad 7,4 mln samochodów.

Zgodnie z założeniami wartego 5 mld euro planu inwestycyjnego FCA, który będzie realizowany we Włoszech, jest to kolejny istotny krok w ewolucji marki. Odzwierciedla on zarówno silne ukierunkowanie na innowacje technologiczne, jak i doskonały poziom jakościowy włoskiej fabryki – jednej z najnowocześniejszych na świecie. To właśnie zakład w Melfi wybrano w 2014 r. jako miejsce produkcji modelu Jeep Renegade – pierwszego Jeepa w klasie B-SUV (do tej pory z zakładu w Melfi wyjechało 900 tys. egzemplarzy). Produkcja Jeepa Compass w południowych Włoszech rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Początkowo produkowane będą samochody z przeznaczeniem na rynek europejski, a następnie uruchomiona zostanie produkcja modeli Compass i Renegade w wersjach z silnikiem hybrydowym typu plug-in. Umożliwi to Grupie FCA szybsze reagowanie na potrzeby klientów i dynamikę rynkową w całej Europie.

Produkcja Jeepa Compass wpisuje się w znacznie szerszy plan inwestycyjny, który obejmuje wypuszczenie na rynek 13 zupełnie nowych lub zmodyfikowanych modeli oraz uruchomienie planu elektryfikacji, który zakłada wprowadzenie do sprzedaży 12 elektrycznych wersji modeli zupełnie nowych lub figurujących już w ofercie. Przede wszystkim planowane jest uruchomienie w fabryce w Melfi produkcji Jeepów Compass i Renegade z silnikiem hybrydowym typu plug-in, w zakładzie Mirafiori w Turynie uruchomienie produkcji Fiata 500 BEV oraz modeli Maserati o napędzie hybrydowym lub elektrycznym akumulatorowym (które będą również wytwarzane w Modenie). W dłuższej perspektywie planuje się uruchomienie produkcji elektrycznej wersji Fiata Ducato oraz nowej Alfy Romeo Tonale, również we włoskich zakładach.

W 2015 r., w związku z uruchomieniem produkcji Jeepa Renegade, przy fabryce w Melfi powołano do życia przestrzeń szkoleniową Plant Academy, która stanowi miejsce realizacji innowacyjnych pomysłów i eksperymentów oraz swoistą fabrykę talentów umożliwiającą rozwijanie potencjału pracowników. Wnosząc istotny wkład w strategię elektryfikacji FCA, projekt ten zainspirował wiele innych fabryk FCA, które również uruchomiły podobne ośrodki. Przy wyborze lokalizacji dla produkcji modeli Renegade i Compass z silnikiem hybrydowym typu plug-in – pierwszych tego typu modeli Jeepa – z przeznaczeniem na rynki w regionie EMEA, centrum przemysłowe w Basilicacie stanowiło naturalny wybór. Otwarto tym samym nowy rozdział wspaniałej historii marki Jeep, podtrzymując kluczowe wartości, jakimi są wolność, przygoda, autentyczność i pasja.

Fabrykę w Melfi wybrano nie tylko ze względu na lokalizację, ale także z uwagi na wartości wspólne z tymi, które wyznaje marka Jeep, tj. nieustanne dążenie do doskonałości produkcyjnej i wdrażanie zaawansowanych innowacji technologicznych. Compass, który będzie wytwarzany w Melfi, wpisuje się w specyfikę włoskiego zakładu, a dzięki innowacyjnej technologii hybrydowej typu plug-in będzie w stanie sprostać wyzwaniu, jakim jest największy na rynku segment kompaktowych SUV-ów. Obecnie w Europie stanowi on 45% całego rynku SUV-ów, a według prognoz dotychczasowy poziom sprzedaży 2,5 mln egzemplarzy rocznie zostanie przekroczony.

Jeep Compass, także w nowej wersji elektrycznej, wytwarzany dotąd w Meksyku, Brazylii, Chinach i Indiach, a niedługo również we Włoszech, to prawdziwie globalny model. Jest on również wyjątkowo mocno związany z regionem EMEA, a przede wszystkim z Europą. Pojawiając się na tutejszym rynku w 2017 r., Compass był pierwszym modelem Jeepa zaprojektowanym specjalnie na europejskie drogi. Szybko stał się gwiazdą marki Jeep, odnotowując w 2018 r. ponad 78 tys. rejestracji w regionie EMEA – co stanowiło ponad 40% całkowitej rocznej sprzedaży Jeepa. W ten sposób Compass podzielił zajmowaną dotąd przez Renegade pozycję najlepiej sprzedającego się modelu Jeepa w Europie. W tym roku Compass potwierdza swoją czołową pozycję we włoskim segmencie kompaktowych SUV-ów typu premium – jest on jednym z trzech pojazdów z napędem na 4 koła w segmencie C-SUV we Włoszech. Wprowadzenie na rynek nowej elektrycznej hybrydy umożliwi pobicie tego rekordu.

Jeep mocno inwestuje w model Compass, który odgrywa strategiczną rolę dla całej marki. Widać to na przykładzie niedawnej premiery bezkonkurencyjnego jeepa w wersji Trailhawk – należącego do klasy C-SUV o najlepszych w historii osiągach w warunkach terenowych – oraz przyszłej premiery nowego modelu hybrydy typu Plug-in, mającego zrewolucjonizować całą koncepcję samochodów klasy SUV. Produkcja modelu Compass w zakładzie w Melfi stanowi kolejny krok w tym kierunku, przy wsparciu doskonałości produkcyjnej włoskiego zakładu. To tutaj narodził się Jeep Renegade, pierwszy model Jeepa należący do klasy B-SUV, który zdecydowanie przyczynił się do nadzwyczajnego wzrostu liczby rejestracji pojazdów marki Jeep w regionie EMEA o 330% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wszystkie te działania wpisują się w ogólną strategię FCA, która polega nie tylko na wprowadzeniu szerokiej gamy pojazdów elektrycznych przy jednoczesnym zachowaniu charakteru każdej marki, ale również na stworzeniu Działu e-Mobility, który będzie koordynował wszystkie działania związane z mobilnością elektryczną, co pozwoli klientom postrzegać mobilność i użytkowanie samochodu w nowy sposób. Aby zaoferować klientom wszystko, czego potrzebują do codziennego i spokojnego użytkowania samochodu elektrycznego, należy stworzyć zupełnie nowy ekosystem do jego użytkowania, zarówno w sposób konkurencyjny, jak i zrównoważony. Wymaga to również podpisania szeregu umów z różnymi partnerami, takimi jak Enel X, Engie, Terna, Transatel, Lexis Nexis i Generali, jak to miało miejsce w ostatnich tygodniach. Nasz cel? Pomaganie klientom w wyborze samochodu elektrycznego, który najlepiej odpowiada ich potrzebom, i zapewnianie pełnego zakresu niezawodnych usług.

Plant Academy: przyszłość to rozwój talentów i pomysłów na rzecz elektryfikacji

Dwadzieścia pięć lat intensywnych doświadczeń i nieprzerwane poszukiwanie ulepszeń, Zakład w Melfi nigdy się nie zatrzymuje. Każdego dnia pracuje się tu na przyszłe sukcesy, które oznaczają nowe modele, innowacje i rozwój. Przestrzeń szkoleniowa Plant Academy, która powstała na terenie zakładu w 2015 r., stanowi istotny element na drodze do realizacji celu, jakim jest czwarta rewolucja przemysłowa. Plant Academy powstała jako miejsce realizacji innowacyjnych pomysłów oraz swoista fabryka talentów umożliwiająca rozwijanie potencjału pracowników. Jej celem była i jest poprawa ogólnej konkurencyjności fabryki, zrównoważonej sytuacji ekonomicznej, jakości produktów i zdolności do tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Jej pierwotnym zadaniem była analiza organizacji i ról pracowników oraz określenie umiejętności potrzebnych do jak najlepszego wykonywania każdej czynności. Drugi krok dotyczył stworzenia katalogu wiedzy w nowej fabryce: każda funkcja była związana z pakietem szkoleniowym opartym na doświadczeniu i wiedzy fachowej najlepszych pracowników zakładu w każdym sektorze.
Następnie pojawiły się metody rozwijania umiejętności pracowników, tj. doskonalenia umiejętności przywódczych. W tym przypadku opracowano narzędzia oceny i ścieżki rozwoju, aby motywować i szkolić pracowników wytypowanych do piastowania bardziej odpowiedzialnych stanowisk. Oznaczało to możliwość odkrywania ukrytych talentów i kierowania ich na specjalnie przygotowane ścieżki rozwoju – do dziś opracowano 119 ścieżek rozwoju i ponad 300 modułów szkoleniowych.
Uczenie się w ramach modułów szkoleniowych Plant Academy oznacza wielokrotną naprzemienną pracę w salach wykładowych, na liniach symulacyjnych, poprzez weryfikację i praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Każdego roku – na podstawie planów produkcyjnych i ekonomicznych Grupy – kierownictwo fabryki ustala cele biznesowe, a pracownicy Akademii Zakładowej definiują odpowiednie szkolenia.

W Melfi nowe technologie i umiejętności powstają na terenie Plant Academy, gdzie wykorzystywane są cztery główne laboratoria: do wirtualnej symulacji procesów, powielania procesów logistycznych oraz laboratorium cyfrowe i techniczne – wszystkie wykorzystywane są na etapie symulacji koncepcji teoretycznych – aby pomóc w nauce, ale także do badań i testowania innowacyjnych rozwiązań.
Plant Academy w Melfi jest miejscem, w którym ludzie i kreatywność zawsze odgrywają kluczową rolę. Ci, którzy mają pomysły do zaproponowania i umiejętności do wykorzystania, mogą swobodnie wyrażać opinie, bez względu na hierarchię i zajmowane stanowisko – tylko w 2018 roku zaprezentowano i omówiono 5000 pomysłów. Nawet estetyka przestrzeni jest niezwykła jak na fabrykę; jej pomieszczenia przypominają pomieszczenia innowacyjnych firm z Doliny Krzemowej w Kalifornii: jaskrawe meble, narzędzia do nauki łączące w sobie elementy gier i zaawansowanych technologii, ekrany praktycznie w każdym miejscu i mnóstwo stref relaksu. Wszystko to powstało dzięki wysiłkowi i pasji pracowników fabryki z materiałów pochodzących z recyklingu. Przestrzeń dopełniają różne sale wykładowe sąsiadujące z laboratoriami, dzięki czemu teoretyczne koncepcje mogą być natychmiast wprowadzone w życie w laboratoriach symulacyjnych. Wszystko, czego się tu uczy, jest udostępniane innym ośrodkom Plant Academy grupy FCA za pośrednictwem ogromnego archiwum cyfrowego. Ośrodek w Melfi był pierwszy i posłużył za wzór dla innych zakładów do stworzenia podobnych przestrzeni.

25 lat działalności fabryki FCA w Melfi:

rekordowe wyniki i czołowa rola w procesie elektryfikacji FCA
W tym roku przypada 25. rocznica działalności fabryki FCA Melfi, jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk motoryzacyjnych w całej Europie. W 2015 r. została zreorganizowana na potrzeby rozpoczęcia produkcji Jeepa Renegade i Fiata 500X, dzięki inwestycji o wartości ponad miliarda euro.
Zakład został zbudowany w latach 1991-1993 w pobliżu San Nicola, 18 kilometrów od Melfi, na powierzchni około 1,9 mln m2. Fabryka znajduje się na drodze łączącej Basilicatę z Kampanią i Apulią, regionami, z których pochodzi wielu jej pracowników. Obecnie produkuje Jeepa Renegade i Fiata 500X, a od początku 2020 roku będzie również produkować Jeepa Compass i modele hybrydowe typu Plug-in, odgrywając kluczową rolę w strategii elektryfikacji FCA.
Kompleks fabryczny obejmuje wydziały tłoczni, spawalni, lakierni oraz montażu. Zakład zatrudnia 7300 osób, w tym 4000 w wydziale montażu. Posiada 860 robotów do zgrzewania nadwozia, 54 roboty do operacji lakierowania, 278 automatycznych stacji do połączeń skręcanych oraz około 4000 pracowników zajmujących się wyłącznie montażem samochodów.
Zakład FCA w Melfi jest wzorcowym przykładem ewolucji technologicznej i organizacyjnej i zawsze odgrywał rolę lidera innowacji. To w nim po raz pierwszy zastosowano model „zintegrowanej fabryki”, dzięki któremu nastąpiła decentralizacja odpowiedzialności i integracja funkcji, w odróżnieniu od poprzednich sztywnych systemów. Następnie model ten uległ przekształceniu w kierunku „fabryki modułowej” i „fabryki sieciowej”. Zakład zawsze przestrzegał zasad „odchudzonej produkcji” i przyjął funkcjonalne mechanizmy poprawy konkurencyjności. Dziś działa jako cyfrowa fabryka wykorzystująca technologie wspomagające i systemy Przemysłu 4.0, z platformą, która łączy i integruje procesy firmowe w oparciu o zasadę maksymalnej syntezy organizacji, technologii i personelu.

Informacja prasowa