Lata historii Jeepa

1941

WILLYS MB

Jego bazą był prototypowy ?Quad? zbudowany przez Willys-Overland Motors. To pierwszy Jeep, który był masowo produkowany i pierwszy z blaszanym grillem (pionowe szczeliny i okrągłe reflektory stały się ikoną dzisiejszego znaku firmowego Jeepa). Uznawany za największy wkład Ameryki w nowoczesną technikę wojenną. Wywarł wpływ na każdego następcę 4×4, który musiał podążać jego śladami.

 

1945

CJ-2A

Reklamowany, jako energetyk na kołach. Pierwszy cywilny Jeep, stąd skrót CJ, był określany, jako idealny pojazd dostawczy, rolniczy lub budowlany. Rozwijany przez MB otrzymał tylną klapę, boczne koło zapasowe i ulepszoną skrzynię biegów.

1952

M38-A1

Przypuszczalnie najbardziej rozpoznawalny wojskowy Jeep. Zasłużył na to 19-letnią ciężką służbą wojskową na całym świecie. Pierwszy Jeep z zaokrąglonym błotnikiem. Poprzedzał klasycznego CJ-5

 

1955

CJ-5

Był w sprzedaży od lat 70.  jako Universal. Szybko stał się faworytem wśród uprawiających outdoorową rekreację. Moc i odporność na trudy eksploatacji wciąż określa Jeepy 4×4. Przez  prawie 30 lat cieszył się najdłuższym okresem produkcji wśród wszystkich Jeepów. Sprzedano więcej niż 600 000 egzemplarzy w ponad 150 krajach.

 

1963

Gladiator

Pierwsza półciężarówka 4×4 oferowana w Ameryce z automatyczną skrzynią biegów. Nazwa zmieniała się, ale projekt Gladiatora stał się tak popularny, że przetrwał aż do 1987 roku

 

1963

Wagoneer

Oferując więcej niż ówczesne terenówki stał się iskrą rozpalającą rewolucję SUV. Był pierwszym SUV-em 4×4 z automatem. Uwagę zwracała nowoczesna stylizacja i podwyższony komfort. Natychmiastowy sukces odniósł zarówno jako pojazd użytkowy i rodzinny. Rok 1973 był przełomowy za sprawą systemu Quadra-Trac? – pierwszego automatycznego stałego napędu 4×4.

1974

Cherokee

Po raz pierwszy wprowadzono nazwę Cherokee do typoszeregu Jeepa. Cechował się dwudrzwiową sylwetką, kubełkowymi fotelami, sportową kierownicą i wyścigowymi detalami które miały przyciągać młodszych kierowców. Cherokee stał się częścią legendy marki Jeep przez 35 lat.

1976

CJ-7

Pierwsza poważna zmiana projektu Jeepa w ciągu 20 lat. Pierwszy Jeep z opcjonalnie oferowanym plastikowym dachem i stalowymi drzwiami. Zastąpił CJ-5 po prawie 30 latach jego produkcji.

1984

Grand Wagoneer

Podczas gdy Wagoneer i Cherokee ewoluowały w stronę bardziej kompaktowych wersji, Grand Wagoneer trwał jako przerośnięty, luksusowy SUV elit.

1984

Cherokee XJ

Wyznacznik jakości marki Jeep. Cherokee XJ został zyskał tytuł ?4×4 Roku 1984? przyznany przez trzy magazyny. Pozostał w produkcji bez większych zmian do 1997 roku. Zyskał trwałe uznanie wśród entuzjastów 4WD za swe zdolności i podatność na przeróbki

1987

Wrangler

Narodziny legendy. Odpowiedz na zapotrzebowanie na kompaktowego SUV-a z odrobiną komfortu.. Cechował się obniżonym środkiem ciężkości, lepszym prowadzeniem i wygodniejszym wnętrzem. Stał się wyznacznikiem najbardziej ulubionego Jeepa 4×4 wszechczasów.

 

1992

Grand Cherokee

Wraz z debiutem przełamującego schematy Grand Cherokee podniesiono poprzeczkę wymagań. Po raz pierwszy w Jeepie pojawiło się zawieszenie Quadra-Coil? i ulepszony system napędu Quadra-Trac I. Innowacyjność tej koncepcji jest wciąż odczuwalna w Grand Cherokee z 2011 roku

 

1997

Wrangler

Najgruntowniejsze przeprojektowanie pojazdu Jeepa odkąd Quad wyewoluował w MB. Naznaczony retrostylizacja CJ-7 miał okrągłe reflektory, siedmioszczelinowy grill i kładzioną przednią szybę. Zyskał entuzjastyczne opinie jako zdolny pojazd przeprawowy.

2007

Wrangler Unlimited

Potomek Willysa MB z rocznika 1941. W unikalny sposób łączy otwarte 4-drzwiowe nadwozie z wyróżnikami Jeepa jak trapezowe błotniki i 7-szczelinową atrapę. Oferuje zaawansowany system 4WD Rock-Trac . Wciąż w akcji.

 

2011

Grand Cherokee

Po osiągnięciu sprzedaży ponad 4 milionów od pierwszego Grand Cherokee nadeszła kolej na kolejne szczytowe osiągnięcie drogowego wyrafinowania i off-roadowej dzielności. Zyskał nową wymuskane nadwozie, szczodrze wyposażone wnętrze i innowacyjny system 4×4. Prawdziwa celebracja amerykańskiego kunsztu i jakości

 

2014

Cherokee

Atletycznie wyrzeźbiony z przyciągającą oko aparycją, wyróżnia się światłami LED i 7-szczelinowym grillem, który przybrał nowocześniejszą formę, przesuwa granice legendarnego designu Jeepa. Przeznaczony dla ciekawych świata niespokojnych duchem.

2015

Renegade

Pierworodny mały SUV Jeepa. Osadzony w legendarnej dla marki Jeep dzielności 4×4 i stworzony w nowoczesnej stylistyce dla nowego pokolenia. Całkiem nowy zwraca uwagę unikalnym designer zawierającym inspiracje różnorodnym sprzętem wojskowym. Ma zadziornego ducha, który jest odzwierciedlony w nazwie.

2016

75th Anniversary Wrangler

Wzbogacony brązowymi akcentami wykończenia nadwozia, wyjątkowym wnętrzem podkreśla legendarny charakter Wranglera, nie do podrobienia przez jakikolwiek inny ziemski pojazd. Wolne duchy dzięki jego unikalnym możliwościom mogą wszędzie celebrować swój styl życia ?Go Anywhere, Do Anything??.