Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar 2018

W roku 2018 równocześnie z zaprezentowaniem kolejnej generacji Jeepa Wrangler modelu JL pokazano zmodyfikowany przez Mapara  czterodrzwiowy model w wersji Rubicon. 

Stało się to Jesienią ubiegłego roku, podczas dorocznych targów SEMA odbywających się w Las Vegas, firma  Mopar producent części na seryjne wyposażenie Jeepa oraz tuningowych pod marką Jeep Performance Parts pokazała ponad dwieście nowych produktów przeznaczonych do Jeepa Wranglera JL. Dwa miesiące później równocześnie z premierą nowego modelu Mapar pokazał  dwa nowe zmodyfikowane pojazdy pokazując już na konkretnych modelach swoją ofertę. Demonstrowane customizowane modele to czterodrzwiowy Jeep Wrangler Rubicon i dwudrzwiowego Jeep Wrangler Sport.

Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar
Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar

Cel 

Jeep Wrangler jest jednym z najbardziej wszechstronnych i tuningowanych pojazdów w branży off-roadaowej- powiedział Pietro Gorlier, szef części i usług, spółki Mopar z grupy FCA i trzeba mu przyznać pełną racje. Na podstawie przeprowadzonych badań można określić: ?

?W sumie 98 procent pojazdów Wrangler jest zwykle wyposażone w co najmniej jeden z tuningowych produktów?. Bardzo rozwinięty rynek akcesoryjny części do każdej generacji Jeepa Wranglera i CJ-ta składa się z oferty kilkudziesięciu firm. Mopar ze swoją marką Jeep Performance Parts również chce mocno zaistnieć. 

Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar
Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar

Jeep Wrangler Rubicon JL 

W przypadku modelu czterodrzwiowego zdecydowano się do tuningu moparowego wybrać wersję Rubicon i z personalizacją iść w kierunku zwiększenia możliwości terenowych pojazdu.  Największe zmiany stylizacji objęły część nadwoziową, ale najczęściej to właśnie ona jest przebudowywana. Ponadto chciano prawdopodobnie pokazać też w przypadku nowej generacji, że nadal istnieje możliwość prostej i do wykonania we własnym zakresie wymiana elementów nadwozia takich jak wykonane z rur 2 calowych drzwi pozwalające na obniżenie wagi pojazdu. W  modelu zaprezentowano też stalowe progi Jeep Performance Parts chroniące nadwozie, obecnie są one grubsze i szersze niż miało to miejsce w przypadku poprzedniego modelu, do tego zostały one pokryte uretanową powłoką stosowaną do zabezpieczenia przestrzeni bagażowej w pikapach Ram Truck.

Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar
Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar

Front

Na froncie pojawił się czarny, matowy, nieco przestylizowany zderzak ?Stubby? Mopara a na nim została zamontowana wodoodporna, wyciągarka Warna. W celu obniżenia wagi zastosowana została lina syntetyczna a przy tym aluminiowa prowadnica. Nad zderzakiem po bokach zamontowano czerwone zaczepy holownicze a na pałąku dodatkowe światła LED.  zamontowaniu tak dużych rozmiarów koła zapasowego. Przed przednią ramką szyby znalazły się elementy montażowe oraz dodatkowe reflektory LED. Pojazd otrzymał też nowe przełączniki oraz wydajniejszy wzmocniony alternator zdolny do obsłużenia wyciągarki i innych urządzeń ?wysokoprądowych?.  W samochodzie znalazł się jedyny słuszny wybierany najczęściej silnik V6 3,6l a do niego został zaprojektowany i zaoferowany zewnętrzny pobór powietrza.

Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar
Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar

2 cale liftu

W przypadku nowego Rubicona, Mopar opracował nowy zestaw konwersji zawieszenia zwiększający prześwit o 2 cale (ok5cm). Pozwoliło to na montaż opon BF Goodrich KM2 o rozmiarze 35-cali. Zostały one osadzone na aluminiowych felgach z beadlockami sygnowanych Jeep Performance Parts.  Konieczne był przy tym wybór felg o odsadzonym ET o 12 mm, aby duże opony nie zachaczały o elementy nadwozia pojazdu. Tylne koło zawisło na nowej solidnej konstrukcji znajdującej się w ofercie Mopara gotowej do montażu pod względem gabarytów i przeniesienia ciężaru koła o rozmiarze nawet do 37-cali. Zastosowano przy tym nowy zestaw relokacji tylnego centralnego światła stopu, tak aby  było widoczne po montażu dużego koła. 

Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar
Jeep Wrangler JL Unlimited Rubicon Mopar

Wnętrze 

Na wyposażeniu wnętrza pojazdu, rzucają się od razu w oczy dywaniki gumowe ze wzorem inspirowanym mapą topograficzną szlaków Moab. Dywaniki są ładne i estetyczne a przy tym funkcjonalne, dlatego nie dziwi fakt, że są najczęściej wybierane z akcesoriów Mopara. Opracowane na nowo zostały też skórzane siedzenia Katzkin z wyhaftowanym na mich grillem Jeepa. Po raz pierwszy pojawił się ochraniacz ekranu, chroni i poprawia widoczność nawet wyświetlacza systemu Uconnect z 8.4-calowym ekranem, jak zapewnia producent. Z innych dodatków jakie zaproponowano to uchwyty zamocowane na klatce sportowej dla bezpieczeństwa podróżnych, torby podróżne oraz zestawy pierwszej pomocy. 

autor: Grzegorz Surowiec